موف

موف چیست؟

برای اتصال دو سیم یا کابل به یکدیگر از قطعه‌ای به نام مف یا دوراهی استفاده می‌شود. مف می‌تواند از نظر نوع فلز و سایز به گروه‌های زیادی تقسیم شده و مانند دیگر کانکتور‌ها توسط پرس روی سیم و کابل‌ها محکم می‌شود. لازم به ذکر است که این اتصال از نوع دائم بوده و نمی‌توان آن را جدا کرد.

از نظر نوع فلز مف را می‌توان به سه گروه مسی، آلومینیوم و بیمتال تقسیم کرد. از انوع مسی و آلومینیوم یکپارچه برای اتصال سیم و کابل‌های مشابه به یکدیگر استفاده می‌شود. به عنوان مثال برای اتصال دو کابل مسی، مف مسی به کار برده می‌شود.

برای اتصال دو هادی غیر همنام مانند مس و آلومینیوم از نوع بی متال مف استفاده می‌شود. این مف‌ها از خوردگی ناشی از دو فلز غیرهمنام جلوگیری می‌کنند.

انواع موف

موف ها به سه دسته تقسیم می شوند :

  1. موف مسی | 2.موف آلومنیومی | 3. موف بی متال | که در ادامه مطلب درباه هر کدام تو ضیح خواهیم داد.

موف مسی

هرگاه هردوکابلی که می خواهیم توسط موف بهم متصل شوند از جنس مس باشند، از موف های مسی استفاده می شود. برای ساخت این نوع از موف ها از فلز مس با درصد خلوص بسیاربالای 95/99 استفاده می شود تا بدون هیچگونه درز و شکافی موف مسی ایجاد گردد.

 

موف آلومینیومی

همانند آنچه در دوراهه مسی گفتیم موف های آلومینیومی نیز زمانی که هردو کابل از جنس آلومینیوم باشند کاربرد دارند برای ساخت این موف ها از آلومینیوم با خلوص بیش تر از 99 درصد استفاده می شود.

 

موف بی متال

ممکن است در شرایطی نیاز باشد که یک کابل مسی را به یک کابل آلومینیومی متصل نماییم.

برای اتصال یک کابل مسی به یک کابل آلومینیومی باید از دوراهه های بی متال استفاده کنیم.

موف های بی متال از خورده شدن و اکسید شدن ناشی از تماس دو فلز غیرهمانند مثل مس و آلومینیوم جلوگیری می کنند.

در ساخت این نوع از موف ها فلز مس با خلوص 95/99 درصد و فلز آلومینیوم با خلوص 6/99 درصد استفاده می شود، این دو فلز طی فرایندی به نام جوش اصطکاکی، بسیار محکم بهم متصل می شوند، به گونه ای که هنگام پرس شدن کابل ها در دو طرف موف هیچ حفره یا آسیبی در آن ایجاد نمی شود؛ در ادامه پس از جوش خوردن مس و آلومینیوم سوراخ های مورد نظر جهت ورود کابل ها در دو طرف موف ایجاد می گردد.

در دوراهه های بی متال، هنگام اتصال دو کابل باجنس متفاوت، کابل مسی به قسمت مسی موف وارد شده و کابل آلومینیومی نیز در قسمت آلومینیومی قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که وسط موف های بی متال بازنبوده و مسدود است، در نتیجه هیچ اتصال مستقیمی بین دو سیم غیرهمسان ایجاد نمی شود و عبور جریان فقط از طریق موف صورت می گیرد.

قسمت آلومینیومی موف های بی متال به یک ماده روغنی آغشته می گردد تا از خورده شدن آلومینیوم جلوگیری شود و همچنین باعث اتصال بهتر کابل به قسمت آلومینیومی موف گردد؛ برای جلوگیری از بیرون ریختن این ماده روغنی، ورودی موف توسط یک درب پلاستیکی بسته می شود.

در ادامه مقاله موف چیست می دانیم رسانایی جریان الکتریسیته در فلز آلومینیوم نسبت به مس کمتر است. در نتیجه برای اینکه جریانی که از طریق موف بین دو کابل مسی و آلومینیومی منتقل می شود در تمام مسیر مقاومت یکسانی داشته باشد نیاز است کابل آلومینیومی سطح مقطع بیشتری نسبت به کابل مسی داشته باشد پس در یک موف بی متال استاندارد محل ورود کابل آلومینیومی نسبت به محل ورود کابل مسی قطور تر خواهد بود .

معمولا بر روی یک موف بی متال نام شرکت سازنده و مدل، و همچنین سطح مقطع کابل آلومینیومی برحسب میلی متر مربع حک می شود.