وایرشو تک و دوبل

انواع وایرشو

جهت اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشوهای روکش دار استفاده می شود. وایرشو به نحوی روی سرسیم قرار می گیرد که قسمت عایق وایرشو روی عایق سیم، و قسمت هادی آن روی سیم لخت قرار می گیرد. سپس وایرشو توسط ابزار پرس مناسب و بسته به سطح مقطع سیم پرس می شود تا اتصال مناسب و مطمئن بین وایرشو و سیم برقرار گردد.

برای بستن سیم های رشته ای در زیر پیچ باید از اتصالات فیشی (سر سیمی) استفاده کرد. این فیش ها دارای انواع مختلف حلقه ای، کشویی، سوزنی و دو شاخ هستند که هر یک کاربرد ویژه ای دارند. پرکاربردترین آن ها در ساختمان سرسیم سوزنی است. سرسیم های سوزنی به منظور جلوگیری از صدمه دیدن سیم در حالت داخل شدن مستقیم به سلول ترمینال و بستن پیچ ترمینال بر روی سیم استفاده می شود.

وایرشوها در دو نوع دوبل روکش دار TE و تکی روکش دار E ساخته می شوند. انتهای وایرشوهای دوبل به صورت قیفی و انتهای وایرشوهای تکی به صورت گرد است. بر روی پلاستیک حاوی وایرشو علامتی اختصاری همانند ITEMS:TE1510 نوشته می شود که دو شماره اول نشان دهنده شماره سیم است و عدد ۱۵ یعنی سیم شماره ۱/۵ و TE به معنی وایرشو دوبل است.

انواع ترمینال وایرشو

در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع کابلشو وایرشو و سرسیم بحث و انواع آن را بررسی کنیم. برای اتصال سیم های رشته ای از سر سیم استفاده می شود و کابلشو برای اتصال شینه به هادی کاربرد دارد. 

 سیم کشی برق ساختمان  معمولاً به دو صورت کلی توکار و روکار انجام می شود. در سیم کشی توکار هم می توان از سیم های مخصوص و مجهز به چند لایه عایق، بطور مستقیم در زیر گچ استفاده کرد (سیم های زیر گچی ) و هم می توان لوله های خرطومی و PVC مخصوصی را در زیر گچ کار گذاشت و به کمک فنر مخصوص سیم کشی، سیم های برق را درون آن ها کار گذاشت. در سیم کشی روکار نیز می توان سیم ها را بطور مستقیم و همچنین می توان از داخل لوله عبور داد و با بست های مخصوص مهار کرد. به علاوه می توان با استفاده از انواع ترمینال وایرشو و کابلشو سیم ها را با حفاظت بالا به هم متصل کرد.

از تجهیزات مورد نیاز در سیستم های الکتریکی می توان به انواع ترمینال وایرشو و کابل شو اشاره کرد که ابزارهای مهم در مدارهای الکتریکی به شمار می روند که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

الکترو راد
انواع وایرشو

کابلشو چیست؟

برای اتصالات جداشدنی کابل ها، از کابلشو استفاد می شود. انواع کابلشو، با توجه به سطح مقطع سیم، در اندازه های مختلف ساخته می شود. از کابل شو به منظور اتصال هادی کابل به شینه و سایر محل های اتصال یا نگه داری سیم یا کابل برای اتصال به ترمینال استفاده می شود. جنس کابلشو برای کابل های مسی، مس قلع اندود و برای کابل های آلومینیومی از جنس آلومینیوم است.

علاوه بر این کابلشوها در انواع مختلف پرسی، لحیمی و پیچی در بازار موجود است. برای به دست آوردن اتصال صد درصد و قابل اطمینان، اغلب کابلشوها را به هادی های کابل، لحیم یا پرس می کنند. انتهای کابلشو حفره ای قرار دارد که برای وارد کردن سیم یا کابل لخت به داخل آن است. در مقاطع بزرگ، اتصال کابلشو به کابل به وسیله ی لحیم کاری و اغلب با شعله صورت می گیرد. در صورت استفاده از شعله برای لحیم کاری باید توجه کرد که عایق روکش بیرونی کابل در اثر حرارت آسیب نبیند. برای پرس سرسیم های فلزی به سر هادی ها از پرس دستی استفاده می شود.

 برای اتصال کابل های افشان (مقطع یک میلی متر مربع به بالا و کابل های مفتولی ۱۰ میلی متر مربع به بالا) بایستی از کابلشو استفاده کرد.

کابلشو مسی دو سوراخه

کابلشو مسی دو سوراخه

کابلشو مسی دو سوراخه با مواد اولیه ای از جنس لوله بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% ساخته می شود و پوشش قطعه از قلع است. شکل روبه رو کابلشو مسی دو سوراخه را نشان می دهد.

کابلشو آلومینیومی

کابلشو آلومینیومی

کابلشو آلومینیومی با استاندارد DIN 48201 و لوله آلومینیومی بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% تولید می شود.

کابلشو بی متال

کابلشو بی متال

زمانی که جنس هادی و محل اتصال متفاوت باشند به منظور جلوگیری از عمل اکسیداسیون (خوردگی) در زمان اتصال الکتریکی از این کابلشوی بی متال یاBi-metal Lug استفاده می شود. این کابلشوها، لوله های آلومینیوم و مس در اثر جوش اصطکاکی به هم متصل و سپس انتهای قسمت آلومینیومی به وسیله یک درپوش حفاظتی بسته شده و برای مقاومت و دوام بیشتر و نیز اتصال الکتریکی بهتر است.

کابلشو پرسی

کابلشو پرسی

این نوع کابلشو جهت اتصال سرسیم های افشان استفاده قرار می گیرد و دارای انواع گوناگونی است. در این نوع، هادی درون گلویی کابلشو قرار گرفته و با استفاده از دستگاه پرس، سرسیم درون کابل شو محکم می شود.

کابلشو لحیمی

کابلشو لحیمی

در این نوع از کابلشوها، پس از جای گذاری هادی های سیم ها در داخل سوراخ کابلشو، بایستی کابلشو به سرسیم لحیم شود. لحیم کاری باید به نحوی باشد که هیچ گونه حباب هوا بین سیم و جدار کابلشو وجود نداشته باشد و اتصال الکتریکی و مکانیکی کاملی بین هادی و کابلشو صورت گیرد.

پرس دستی کابلشو

پرس دستی کابلشو

پرس دستی کابلشو دارای دو فک متحرک است که پس از قرار دادن کابلشو روی سرسیم لخت شده، آن را بین فک های متحرک قرار داده و با فشار آوردن به دسته های پرس، کابلشو به سرسیم پرس می شود. شیارهای روی فک های پرس برای اندازه های مختلف کابلشوها است.

اتصالات سیم ها

حلقه ای

برای قرار دادن سیم در زیر پیچ، روی شین از اتصال حلقه ای یا گرد استفاده می شود. مزیت این سرسیم در این است که اگر پیچ شل باشد، اتصال به راحتی جدا نمی شود. لازم به ذکر است که شل بودن اتصال موجب بالا رفتن مقاومت محل اتصال شده، در نتیجه منجر به گرم شدن و سوختن سیم ها می شود.

سرسیم دو شاخ

تیغه ای

از سرسیم تیغه ای یا U شکل برای قراردادن سیم در زیر پیچ، روی شین استفاده می شود. با این تفاوت که این سرسیم به راحتی در زیر پیچ قرار می گیرد یا از زیر پیچ جدا می شود.

میله ای

برای قرار دادن سیم های افشان مخابراتی و برق فشار ضعیف در زیر ترمینال های دستگاه یا تابلو برق سرسیم میله ای یا وایرشو به کار می رود. از فیش به صورت نر و ماده در بازار موجود است.

کشویی

برای اتصال سیم های افشان برق فشار ضعیف به کلیدهایی که محل اتصال سیم به آن ها مانند کلید کولر، زبانه ای است از سرسیم زبانه ای استفاده می شود. نمونه فیش به صورت نر و ماده در بازار موجود است.