گلند

الکترو راد

گلند چیست؟

گلند کابل که معمولا با نام‌های کانکتور و بست کابل هم نامیده می‌شود، وسیله‌ای است که از آن برای اتصال کابل به جعبه تقسیم و تابلو برق استفاده می‌شود.
گلند‌ها بصورت پلاستیکی، پلیمری و فلزی در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند که انتخاب هر گلند بر اساس سطح مقطع کابل مورد نظر صورت می‌پذیرد. دو استاندارد برای گلند‌ها رایج می‌باشد، استاندارد متریک (M) و استاندارد PG بر اساس استاندارد Panzergewinde آلمان طراحی و ساخته شده است.

هدف از بکار بردن گلند در اتصال بین کابل و جعبه تقسیم، ایجاد ایمنی کامل برای کابل و اتصالات در برابر لرزش و نیرو‌های وارده به آن‌ها به منظور جلوگیری از آسیب‌دیدگی و پارگی می‌باشد، همچنین نصب گلند موجب آب‌بندی کامل محل اتصال، در برابر نفوذ رطوبت و گاز‌های قابل اشتعال به درون جعبه تقسیم می‌شود.

انواع گلند و کاربرد های آن

آرموردار:

در صنایع جهت جلوگیری از اسیب دیدن کابل در برابر جویده شدن، پارگی و اتصالی.

توسط جوندگانی همچون موش و… در فضاهای باز از کابل های مخصوصی که باغلافی از فلز محصور شده است.

استفاده می شود برای فیکس کردن این نوع کابل در محل خود از نوع گلند ارموردار، استفاده می شود .

فلکسی:

در مواقعی که نیاز است که ما از کابلها در برابر ضربه و عوامل محیطی مانند نور خورشید و… محافظت کنیم، برای این منظور از روکش های فلزی شکل که خرطومی یا فلکسی گفته می شوند استفاده می کنند . این فلکسی ها نمی توانند به تنهایی در جایی بصورت مستقل نصب گردند برای این کار نیاز به گلند فلکسی می باشد در شکل به نوعی از ان ها اشاره شده است .

معمولی :

این نوع از گلند برای مصارف عمومی مانند ورودی کابل های روشنایی و موتورهای سبک استفاده می شود.

فلت :

برای عبور کابلهایی با مقطع تخت مورد استفاده قرار می گیرد که بیشترین کاربرد را در صنایع جرثقیل سازی دارد.

ضد انفجار :

در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، برای این که جرقه ای از تجهیزات برقی به بیرون انتشار نیافته و باعث اتش سوزی و انفجار نشود از این نوع گلند بخصوص استفاده می شود و در اصطلاح به گلندهای EX نیز شهرت یافته اند .

در تمامی موارد ذکر شده بالا هم گلندها هم از جنس پلاستیک و هم از جنس فلزی در بازار موجود می باشند .